Past Winners

2017 WINNERS

Single Rapier:

1st Place– Tom Matthews, Krieg School of Historical Fencing
2nd Place– Joshua Alan Gilbrech, Albuquerque Sword Labs
3rd Place– Samuel Ross, Krieg School of Historical Fencing
4th Place– Tim Davis, Krieg School of Historical Fencing
Technical Award– Tim Davis, Krieg School of Historical Fencing

Rapier & Dagger:

1st Place– Ben Floyd, Krieg School Denver
2nd Place– Adam Simmons, Phoenix Society of Historical Swordsmanship
3rd Place– Tim Davis, Krieg School of Historical Fencing
4th Place– Doug Bostic, Tuscon Historic Fencing Club
Technical Award– Adam Simmons, Phoenix Society of Historical Swordsmanship

Open Longsword:

1st Place– Aaron Karnuta
2nd Place– Tim Davis, Krieg School of Historical Fencing
3rd Place– Ben Floyd, Krieg School of Historical Fencing
4th Place– Jay Voris, Tuscon Historic Fencing Club
Technical Award– Cody Fox, Krieg School of Historical Fencing

 

Coached beginners LS:

Gold – Jarrett Ebersberger, Krieg School of Historical Fencing
Silver – Kaitlin McCall, Krieg School of Historical Fencing
Bronze – Gary Hackworth, Omaha KdF
4th Place – Svetlin Nachev, Krieg School of Historical Fencing

Ringen:
Light weight:
Gold – Tim Davis, Krieg School of Historical Fencing
Silver – Tyler Siska, Albuquerque Sword Labs

Middleweight:
Gold – Cody Fox, Krieg School of Historical Fencing
Silver – Svetlin Nachev, Krieg School of Historical Fencing

Ringen Technical Award: Svetlin Nachev, Krieg School of Historical Fencing

Singlestick:

Gold – Tom Matthews, Krieg School of Historical Fencing
Silver – Cody Fox, Krieg School of Historical Fencing
Bronze- Aaron Karnuta
4th – Ben Roberts, Black Falcon School of Arms
Technical Award: Wayne Heinz, Iron Crown KdF

 

2016 WINNERS

Open Longsword
1st – Artur Augustyniak, Academy of Historical Fencing
2nd – Ben Floyd, Krieg School
3rd – Andrew Weems, Krieg School
4th – Toby Hall, NYHFA
Technical Award: Artur Augustyniak, Academy of Historical Fencing

Rapier & Dagger 
1st – Toby Hall, NYHFA
2nd – Tom Matthews, Krieg School
3rd – Tim Davis, Krieg School
4th – Artur Augustyniak, Academy of Historical Fencing
Technical Award – Tom Matthews, Krieg School

Sword & Buckler 
1st – Andrew Weems, Krieg School
2nd – Ben Floyd, Krieg School
3rd – Toby Hall, NYHFA
4th – Tom Matthews, Krieg School
Technical Award: Toby Hall, NYHFA

Advertisements